Polecamy

Podnoszenie świadomości i budowanie potencjału

Na jakie dotacje mogą liczyć firmy już istniejące? Wsparcie...

Dotacje unijne

Fundusze unijne szansą na rozwój

 

Jeśli prowadzisz firmę i szukasz środków finansowych, które pozwolą ci rozwinąć biznes, czy chcesz zwiększyć innowacyjność przedsiębiorstwa, to rozwiązaniem dla ciebie są właśnie fundusze unijne. Te można też przeznaczyć na pro ekologiczne projekty oraz wejście firmy na zagraniczne rynku zbytu.

Fundusze unijne są przeznaczone dla ciebie, jeśli jesteś mikro przedsiębiorcą lub prowadzisz małą czy średnią firmę. W takim przypadku masz zdecydowanie największe szansę na uzyskanie wsparcia finansowego. Możesz ubiegać się o dofinansowanie z różnych źródeł w zależności od tego na co chcesz przeznaczyć pieniądze. Jest to Program regionalny, a także program Inteligentny Rozwój i Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. W przypadku kiedy działasz na terenie województw w Polsce wschodniej, to przeznaczony dla ciebie jest program Polska Wschodnia.

Możesz liczyć na różne formy dofinansowania. Wiele instrumentów to bezzwrotne dotacje. Dofinansowanie jest umarzane pod warunkiem prawidłowego rozliczenia projektu. Jednak istnieją też inne formy pomocy. To także kredyty oraz poręczenia czy pożyczki. Udzielają ich na wniosek operatora programu banki i fundusze pożyczkowe. Zapytasz więc, co za różnica czy pożyczę pieniądze od banku sam, czy skorzystam z programu unijnego? Główną różnicą jest poziom oprocentowania pożyczki. Ten będzie nie tylko niższy, ale też masz większe szansę że bank uzna, że masz zdolność kredytową.

Fundusze możesz przeznaczyć na realizacje rozmaitych celów, pomysłów i inwestycji. To przede wszystkim badania oraz innowacje. W tym zakresie możesz otrzymać środki, jeśli chodzi o udoskonalenie produkcji lub wprowadzenie na rynek nowatorskiego produktu, zmiany technologiczne w procesach wytwarzania dóbr lub świadczenia usług, nowe metody organizacji w praktykach biznesowych przedsiębiorstwa oraz innowacje w zakresie marketingu. Dofinansowanie przysługuje ci także, kiedy chcesz przeprowadzić pracę badawcze albo stworzyć od podstaw infrastrukturę, która jest niezbędna do prowadzenia tego typu badań.

Pieniądze możesz też spożytkować, gdy potrzebujesz zwiększyć moce produkcyjne w swoim przedsiębiorstwie. Być może, aby się dalej rozwijać musisz kupić nowe maszyny albo wybudować pomieszczenia produkcyjne czy hale, w której postawisz sortownie, czy linię produkcyjną. W każdym z tych przypadków masz prawo do ubiegania się o kredyt lub bezzwrotną pożyczkę z funduszy.

Kolejnym obszarem jest tak zwana rewolucja cyfrowa, czyli informatyzacja twojego przedsiębiorstwa. Rozwój Internetu w twojej firmie, rozwiązania B2B, założenie i utrzymanie portali e-usługowych – wszystko to możesz sfinansować dzięki funduszom unijnym. Oprócz tego możesz przeznaczyć pieniądze na działania związane z ochroną środowiska. Co to w praktyce oznacza? Jeśli na przykład planujesz pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych lub zainwestować pieniądze w elektrownie, która będzie wykorzystywać energię z wiatru, wody, słońca czy biomasy, to masz dużą szansę na otrzymanie pożyczki.

Ostatnim elementem jest ekspansja zagraniczna. Wiele firm marzy o tym, aby wprowadzić swoje produkty czy usługi na rynek inny niż Polski. Jednak takie operacje wymagają poważnych nakładów finansowych. Możesz skorzystać z unijnych środków, jeśli chcesz dostrzec do zagranicznego klienta czy na przykład wziąć udział w targach międzynarodowych.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji o tym, jak skorzystać z funduszy unijnych czy dowiedzieć się, czy kwalifikujesz się do pomocy unijnej, to wystarczy, że zwrócisz się o pomoc do Punktu Informacji Funduszy Europejskich.

 

Zobacz

Przeglądy praktyk zawodowych Cedefop: Włochy...

Tematyczny przegląd krajowy (TCR) Cedefop dotyczący praktyk zawodowych dla Włoch został...

Impreza upowszechniająca projekt StartApp

Projekt europejski "STARTAPP - zrównoważone strategie rekrutacji młodych ludzi zainteresowanych...

Certyfikacja roli menedżera ds. dobrego...

Projekt WELLypowstał w odpowiedzi na fizyczne i psychiczne skutki pracy dla pracowników...