Polecamy

Ochrona przed oszustwami tożsamości dla Twojej firmy i wszystkich...

Wzmocnienie pozycji kobiet wiejskich - nikt nie pozostaje w tyle

Dotacje unijne

Umiejętności zarządzania karierą i ich znaczenie

Był taki czas, kiedy bycie zatrudnionym w tej samej firmie przez prawie całe życie zawodowe było uważane za szczęście. Ludzie bali się zmian, czasem nawet prosili o awans lub próbowali czegoś, co mogłoby im się spodobać bardziej niż dotychczasowa praca.

Obecnie sytuacja wygląda inaczej. Coraz więcej młodych ludzi wkracza na rynek pracy z zupełnie innym nastawieniem. Dzisiejsi pracownicy chcą zdobywać doświadczenie. Chcą zdobyć fachową wiedzę, a co najważniejsze, chcą wykonywać zawód, który najbardziej im odpowiada. Dlatego właśnie wielu młodych ludzi koncentruje się obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej na rozwijaniu swoich umiejętności zawodowych.

Przejdź na wyższy poziom kariery

Rozwój kariery nie jest łatwy. Wymaga czasu, a przede wszystkim precyzji. Osoba, której celem jest zbudowanie błyskotliwej kariery, będzie musiała "zatrudnić" różnego rodzaju umiejętności, które pozwolą jej wyprzedzić innych i zacząć piąć się po szczeblach kariery.

Na początek osoby, które chcą zrobić błyskotliwą karierę, będą potrzebowały określonego zestawu umiejętności. Konieczne są m.in. umiejętności komunikacyjne i motywacyjne . Osoby te muszą być w stanie planować swoje działania, dlatego umiejętności planowania również mają duże znaczenie.

Kompetencje niezwiązane z wykonywanym zawodem, które zazwyczaj dotyczą sposobu, w jaki odnosimy się do innych ludzi, takie jak umiejętności interpersonalne i inne cechy osobiste, mogą być świetnym uzupełnieniem naszego kołczanu. Umiejętności te, które można wykorzystać w pracy, mogą być świetnym początkiem kariery. Można je nabyć poza sytuacjami zawodowymi, głównie poprzez interakcje społeczne.

Oczywiście, umiejętności zarządzania karierą zawsze będą zależeć od rodzaju kariery, którą wybrałeś. Istnieją oczywiście ogólne kompetencje, które każdy powinien posiadać, ale jednocześnie potrzebne są umiejętności specyficzne dla danej kariery.

Umiejętności specyficzne dla danej kariery zawodowej

W większości przypadków umiejętności specyficzne dla danego zawodu można zdobyć poprzez egzaminy, praktykę, szkolenia lub praktykantów. Umiejętności, które zwykle nabywa się poprzez ćwiczenia praktyczne, są znacznie łatwiejsze do rozwinięcia.

Umiejętnościzarządzania karierą są różne. Aby zbudować błyskotliwą karierę, trzeba umieć stworzyć najlepsze CV. Trzeba umieć doskonale komunikować się z osobą prowadzącą rozmowę kwalifikacyjną. Trzeba wiedzieć, jak doskonale zaprezentować siebie i swoją pracę.

Bez odpowiednich umiejętności ludzie nie będą w stanie zdobyć wymarzonego zawodu. Rozwój zawodowy jest w dzisiejszych czasach bardzo ważny. Przy każdej nadarzającej się okazji należy starać się podnosić swoje umiejętności i kompetencje, jeśli chce się wyprzedzić konkurencję.

Dzięki projektom europejskim, takim jak projekt " Career Skills ", będziesz mógł dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak budowane są kariery, jakie są najważniejsze umiejętności, które możesz rozwijać w swojej karierze, a przede wszystkim, jak możesz określić, które umiejętności są odpowiednie dla danej kariery.

Możesz zajrzeć na oficjalną stronę projektu, aby uzyskać dostęp do bezpłatnych przewodników i narzędzi, które pomogą Ci w całym procesie. Należy zauważyć, że wspieranie kariery zawodowej jest priorytetem numer jeden dla Komisji Europejskiej, ponieważ jednym z głównych celów jest promowanie europejskiego rynku pracy i awans Europy jako jednego z kluczowych graczy w gospodarce światowej.

Podnieś swoje umiejętności już dziś i rozwijaj swoją karierę!

Zobacz

Przeglądy praktyk zawodowych Cedefop: Włochy...

Tematyczny przegląd krajowy (TCR) Cedefop dotyczący praktyk zawodowych dla Włoch został...

Impreza upowszechniająca projekt StartApp

Projekt europejski "STARTAPP - zrównoważone strategie rekrutacji młodych ludzi zainteresowanych...

Certyfikacja roli menedżera ds. dobrego...

Projekt WELLypowstał w odpowiedzi na fizyczne i psychiczne skutki pracy dla pracowników...