Polecamy

Katalog Umiejętności Zarządzania Karierą i jak to działa

9 sposobów na to, jak projektować z wykorzystaniem zasad Gestalt

Dotacje unijne

Inteligentne liczniki w firmach

Obecnie firmy starają się utrzymać profil przyjazny dla środowiska, na każdym kroku. Oszczędzanie energii jest czymś więcej niż tylko sposobem na ochronę środowiska. Jest to świetny sposób na zmniejszenie wydatków. Śledzenie zużycia energii w przedsiębiorstwach nigdy nie było tak ważne.

Czym są inteligentne liczniki?

Inteligentne liczniki to urządzenia, które zapewniają śledzenie zużycia energii użytkowej z systemu gniazdka, do którego są podłączone. W dużych budynkach przemysłowych, które używają gazu ziemnego jako źródła ogrzewania, inteligentny licznik może być w stanie określić dokładną liczbę term zużywanych każdego dnia.

Szczególną "inteligentną cechą" inteligentnego licznika jest to, że może on kontrolować przepływ danego zasobu, niezależnie od tego, czy jest to gaz ziemny, energia elektryczna, czy woda. Co więcej, mogą być one również kontrolowane zdalnie.

Przedsiębiorstwa korzystają z inteligentnych liczników

Inteligentne liczniki są doskonałym sposobem dla firm na zmniejszenie zużycia energii i kosztów użytkowania. Poprzez śledzenie energii zużywanej każdego dnia, mogą one dostosować wykorzystanie w razie potrzeby do punktu, w którym firma nadal funkcjonuje, ale nie nadużywa.

Innym bardzo ważnym powodem, dla którego firmy powinny używać inteligentnych liczników jest śledzenie danych. Mogą one rejestrować wiele różnych punktów danych na temat zużycia energii. Punkty te mogą obejmować czas zużycia, ilość zużytej energii i oczywiście, gdzie energia jest przydzielona.

Wszystkie inteligentne urządzenia przesyłają te dane do konsoli za pośrednictwem Internetu. Dla większych firm, a zwłaszcza tych, które korzystają z budynków przemysłowych, dane te mogą być później przetwarzane i wykorzystywane do określenia przyszłych kosztów i oszczędności, strategii, które mają na celu kształtowanie przyjaznego dla środowiska profilu firmy, oraz modernizacji, które będą musiały być wykonane.

Zalety inteligentnego opomiarowania:

  • Inteligentne liczniki śledzą i kontrolują zużycie energii w budynkach
  • Inteligentne liczniki mogą być kontrolowane zdalnie
  • Inteligentne liczniki mogą być używane do zbierania danych i ulepszania obecnych technologii i praktyk
  • Inteligentne liczniki pomagają firmom rozpocząć inicjatywy mające na celu zmniejszenie zużycia energii

Zagrożenia związane z inteligentnymi licznikami

Głównym ryzykiem tej technologii jest ryzyko związane z cyberbezpieczeństwem. Wszystkie urządzenia podłączone do Internetu są narażone na to ryzyko. Urządzenia, które przesyłają dane i mogą być zdalnie sterowane, narażone są na jeszcze większe ryzyko. Technologia ta może być oczywiście obsługiwana przez zamknięty kanał sygnałowy, co znacznie utrudnia proces hakowania. Jednak niebezpieczeństwo nadal istnieje.

Istnieją oczywiście środki bezpieczeństwa, takie jak firewalle, ale nie są one w stanie zagwarantować pełnej ochrony liczników. Jest to jeden z głównych powodów, dla których wiele firm nie chce dodać inteligentnych liczników jako funkcjonującej części ich działalności.

Co zobaczymy w przyszłości

Proces inteligentnego opomiarowania został znacznie ulepszony w ciągu ostatnich kilku lat. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, takich jak Internet Rzeczy, zauważamy lepszą łączność i szybsze przetwarzanie danych. W przyszłości będą one w stanie nie tylko dostarczać nam dane i pozwalać na kontrolę zużycia energii.

Na podstawie zebranych danych, inteligentne liczniki będą zaprogramowane tak, aby zmniejszać lub zwiększać zużycie energii w zależności od czasu i daty, kiedy jest to najbardziej potrzebne. Będą one w stanie zachować ważne dane i odrzucić części, które mogą nie odgrywać ważnej roli w biznesie, zmniejszając tym samym ilość czasu potrzebnego na ich przetwarzanie.

Wnioski

Niektóre firmy nadal nie są przekonane o korzyściach płynących z inteligentnych liczników. Ryzyko związane z bezpieczeństwem cybernetycznym jest czynnikiem, który powstrzymuje je przed ich zastosowaniem. Jednakże, w niektórych krajach, użycie tych liczników w głównych budynkach przemysłowych i budynkach, które zużywają dużo energii nie jest już tylko opcją. Jest to obowiązkowe.

Dzięki nowoczesnym technologiom, takim jak Internet Rzeczy oraz dzięki projektom finansowanym ze środków europejskich, takim jak projekt Internet Energii, właściciele firm mogą teraz dowiedzieć się o nowych i innowacyjnych technologiach, ich korzyściach w użyciu i zastosowaniu oraz mogą zdecydować, czy chcą je wykorzystać we własnej firmie.

Zobacz

Przeglądy praktyk zawodowych Cedefop: Włochy...

Tematyczny przegląd krajowy (TCR) Cedefop dotyczący praktyk zawodowych dla Włoch został...

Impreza upowszechniająca projekt StartApp

Projekt europejski "STARTAPP - zrównoważone strategie rekrutacji młodych ludzi zainteresowanych...

Certyfikacja roli menedżera ds. dobrego...

Projekt WELLypowstał w odpowiedzi na fizyczne i psychiczne skutki pracy dla pracowników...