Polecamy

Zwiększenie skali wykorzystania kapitału na rzecz efektywności...

Kraina błękitnego morza - IX edycja Konferencja

Dotacje unijne

Blockchainy w procesie produkcji rolnej

Pod koniec 2007 r. idea blockchain stała się bardzo popularna, ponieważ została wykorzystana do jednego z największych przedsięwzięć gospodarczych podjętych w tym samym roku. Rozwój i upowszechnienie kryptowalut, a w szczególności BitCoina. Technologia kryjąca się za blockchainami nie ogranicza się jednak do kryptowalut. Charakter tej technologii sprawia, że blockchains można zaadaptować do wielu różnych rodzajów branż, a rolnictwo jest jedną z nich.

Zanim wyjaśnimy, jak dokładnie blockchainy mogą wpłynąć na rolnictwo, powinniśmy najpierw zrozumieć, czym są blockchainy. Technologia blockchain to w zasadzie zdecentralizowany system prowadzenia zapisów lub jeszcze lepiej - szkielet, który jest wykorzystywany do tworzenia różnego rodzaju oprogramowania wykonującego wiele różnych zadań. Zadania takie jak handel Bitcoinami lub realizacja jakiejś transakcji sprzedaży.

Powodem, dla którego systemy blockchain są tak popularne, jest fakt, że mogą one zapewnić bezpieczeństwo, a jednocześnie natychmiastową weryfikację, eliminując pośredników, którymi są zazwyczaj rządy, banki i inne podmioty władzy. Jest to coś, co między innymi pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu przy wymianie gospodarczej online, tworzeniu baz danych, prowadzeniu rejestrów i wielu innych.

Innymi słowy, każdy rodzaj przemysłu może czerpać korzyści z technologii blockchain na wiele różnych sposobów. Rolnictwo to duża branża, w której codziennie w obiegu znajduje się tak wiele produktów. Ilość pieniędzy przepływających tam i z powrotem sprawia, że jest to jedna z najdroższych i najbardziej dochodowych branż na świecie. Duża część tych pieniędzy jest tracona z powodu udziału osób trzecich. Jednocześnie pakowanie i transport produktów na całym świecie zajmuje absurdalnie dużo czasu, choć z pewnością nie jest to konieczne.

W tym miejscu z pomocą przychodzi technologia blockchain. Wyobraź sobie, że możesz zamówić produkty dla swojej firmy rolniczej i zamiast czekać kilka dni lub nawet tygodni na zakończenie procesu, płatność byłaby przyjmowana natychmiast, a produkty otrzymywałbyś w ciągu zaledwie kilku dni. Wyobraź sobie, że nie musisz płacić nieprzyzwoicie wysokich kwot za zamówienie jednego konkretnego produktu, ponieważ nie ma pośrednika, któremu trzeba zapłacić.

To jest właśnie to, co blockchain może zrobić dla wielkich branż i z pewnością będzie w stanie zrobić dla rolnictwa. Tego rodzaju technologia może przyczynić się do rozwoju i innowacji w świecie rolnictwa. To już się zaczęło. Pozostaje tylko czekać na to, co wydarzy się w przyszłości w rolnictwie i technologii blockchain.

Zobacz

Przeglądy praktyk zawodowych Cedefop: Włochy...

Tematyczny przegląd krajowy (TCR) Cedefop dotyczący praktyk zawodowych dla Włoch został...

Impreza upowszechniająca projekt StartApp

Projekt europejski "STARTAPP - zrównoważone strategie rekrutacji młodych ludzi zainteresowanych...

Certyfikacja roli menedżera ds. dobrego...

Projekt WELLypowstał w odpowiedzi na fizyczne i psychiczne skutki pracy dla pracowników...