Polecamy

POIR 2.3.5 Design dla przedsiębiorców – Dostępność Plus

Interreg Europa - 2. zaproszenie do składania wniosków

Dotacje unijne

5 Umiejętności cyfrowe drogą do integracji społecznej osób niepełnosprawnych w 2022 r.

U progu roku 2022 nasze społeczeństwo przechodzi głęboką transformację cyfrową. Zmiany te zmieniają świat, jaki znamy, a ich wpływ można dostrzec także w miejscu pracy.

Jako że gospodarka cyfrowa wymaga coraz większych umiejętności, wszyscy pracownicy muszą wskoczyć do wagonu umiejętności cyfrowych, aby uniknąć cyfrowej luki. Rosnąca cyfryzacja stwarza wyzwania i możliwości dla wszystkich pracowników. Najważniejszymi osobami, które mogą odnieść największe korzyści ze zdobywania umiejętności cyfrowych, są osoby niepełnosprawne, które mogą w ten sposób poprawić swoją integrację społeczną.

W tym wpisie omówimy pięć najważniejszych umiejętności cyfrowych w nowej erze cyfrowej, które mogą pomóc we włączeniu społecznym osób niepełnosprawnych.

Dlaczego umiejętności cyfrowe są ważne?

Umiejętności cyfrowe mają kluczowe znaczenie w miejscu pracy od dziesięcioleci. Odkąd pojawiły się komputery i urządzenia do komunikacji elektronicznej, pracodawcy poszukują pracowników potrafiących posługiwać się technologiami cyfrowymi. Dzięki technologii przedsiębiorstwa są obecnie bardziej cyfrowe niż kiedykolwiek wcześniej. Ta rewolucja technologiczna nie powinna w najbliższym czasie zwolnić.

Ta cyfrowa transformacja przynosi przełomowe zmiany strukturalne i organizacyjne w miejscu pracy i na rynku pracy. Jednocześnie ten technologiczny zwrot stwarza wiele możliwości i zagrożeń dla osób niepełnosprawnych. Nowe technologie tworzą nowe miejsca pracy, a inne stają się przestarzałe, zmieniają procesy rekrutacji i wprowadzają nowe, zakłócające formy pracy.

Mając to wszystko na uwadze, osoby niepełnosprawne powinny zdobywać nowe umiejętności cyfrowe, aby uniknąć luki w umiejętnościach cyfrowych, która pozostawi je jeszcze bardziej w tyle pod względem zawodowym. Podążając za trendami cyfryzacji, doskonalą swoje umiejętności cyfrowe, aby być na bieżąco z aktualnymi wymaganiami w miejscu pracy. Zasadniczo poprawiają swoją integrację społeczną poprzez zwiększenie szans na zatrudnienie.

5 umiejętności cyfrowych sprzyjających włączeniu społecznemu

Marketing cyfrowy

W dzisiejszych czasach marketing jest niemal wyłącznie cyfrowy. Przedsiębiorstwa zrozumiały korzyści płynące z obecności w sieci i inwestują w budowanie swojej marki w Internecie. W związku z tym rośnie liczba stanowisk związanych z marketingiem cyfrowym, które obejmują cały zakres marketingu cyfrowego. Zdobycie umiejętności niezbędnych do tego, by zostać specjalistą ds. marketingu cyfrowego, daje doskonałe perspektywy zatrudnienia.

Analityka danych

Przenikanie cyfryzacji do przedsiębiorstw zwiększyło ilość dostępnych danych do analizy. Spowodowało to rozwój kariery w dziedzinie analityki danych, której zadaniem jest analizowanie nieprzetworzonych zbiorów danych, przekształcanie ich w inteligentne spostrzeżenia biznesowe i pomaganie firmom w podejmowaniu decyzji opartych na danych. Biorąc pod uwagę trendy transformacji cyfrowej, oczekuje się, że zapotrzebowanie na analityków danych będzie dalej rosło.

Kodowanie

Wszystko, co widzimy za pośrednictwem naszych urządzeń cyfrowych, zostało stworzone dzięki kodowaniu lub programowaniu komputerowemu. Kodowanie oznacza pisanie instrukcji, na podstawie których komputery komunikują się między sobą. Obecnie zapotrzebowanie na programistów jest bardzo duże, a pracodawcy płacą wysokie wynagrodzenia za obiecujące talenty. Kodowanie ma nieskończone możliwości i jest jedną z najlepszych umiejętności cyfrowych w zakresie włączenia społecznego, jakich można się nauczyć.

Przetwarzanie w chmurze

Dzięki chmurze obliczeniowej firmy mogą uzyskać dostęp na żądanie do zasobów obliczeniowych za pośrednictwem Internetu. Te usługi obliczeniowe odnotowały znaczny wzrost w czasie pandemii, gdy firmy zaczęły korzystać z chmury obliczeniowej, aby dostosować się do potrzeb pracowników pracujących w domu. Technologia chmury obliczeniowej jest częścią trwającej transformacji cyfrowej. W przyszłości stanie się ona integralną częścią przedsiębiorstw.

Sztuczna inteligencja

Przedsiębiorstwa starają się nie tylko wprowadzać do firm więcej innowacji technologicznych, ale także czynić je mądrzejszymi. Aby to osiągnąć, ogromne znaczenie ma sztuczna inteligencja (AI). Zasadniczo celem AI jest sprawienie, by robot lub komputer zachowywał się i myślał jak człowiek. Sztuczna inteligencja może przybierać formę rozpoznawania mowy, podejmowania decyzji lub percepcji wzrokowej.

Wnioski

Świat pracy szybko się zmienia. Pracownicy muszą nadążać za postępem technologicznym, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Ta sama zasada dotyczy osób niepełnosprawnych, które mogą odnieść z tego największe korzyści. Nauczenie się nowych umiejętności cyfrowych, na które jest obecnie duże zapotrzebowanie w miejscu pracy, takich jak marketing cyfrowy, analiza danych, kodowanie, przetwarzanie w chmurze i sztuczna inteligencja, znacznie zwiększa ich szanse na znalezienie przyszłościowej pracy i integrację społeczną.


Praca w ramach projektu "In Touch" Erasmus+

Projekt In Touch ma na celu zniwelowanie różnic w możliwościach osób niepełnosprawnych. Projekt koncentruje się na młodych osobach niepełnosprawnych, aby zapewnić im umiejętności w zakresie przedsiębiorczości niezbędne do rozpoczęcia własnej działalności. Projekt ten przyczynia się do zapewnienia osobom niepełnosprawnym podstawowych możliwości uczenia się i pomaga im w samozatrudnieniu i samodzielności. W ten sposób unikną stygmatyzacji i uprzedzeń społecznych, z którymi boryka się wiele miejsc pracy.

Czy jesteś zainteresowany wpływem na zatrudnienie i niepełnosprawność w UE w nadchodzącej dekadzie? iED jest doświadczonym partnerem w projektach europejskich dotyczących integracji społecznej, który wniesie wartość dodaną do Twojego konsorcjum projektowego.

Jeśli szukasz doświadczonego partnera i lidera projektu UE, który dołączy do Twojego projektu dotyczącego niepełnosprawności, zostań naszym partnerem w tworzeniu zwycięskiego konsorcjum.

Zobacz

Przeglądy praktyk zawodowych Cedefop: Włochy...

Tematyczny przegląd krajowy (TCR) Cedefop dotyczący praktyk zawodowych dla Włoch został...

Impreza upowszechniająca projekt StartApp

Projekt europejski "STARTAPP - zrównoważone strategie rekrutacji młodych ludzi zainteresowanych...

Certyfikacja roli menedżera ds. dobrego...

Projekt WELLypowstał w odpowiedzi na fizyczne i psychiczne skutki pracy dla pracowników...